Xiaomi Forges Ahead with Tesla-Inspired SUV as Debut EV Hits Targets

Xiaomi shkon përpara me SUV-në e frymëzuar nga Tesla ndërsa EV-ja debutuese godet objektivat

Përmbledhje
Xiaomi synon të hyjë në tregun e automjeteve elektrike (EV) deri në vitin 2025, duke filluar me SUV-të, duke filluar me modelin SU7. Me një synim për të zvogëluar varësinë nga telefonat inteligjentë, kompania është e gatshme për konkurrentët rivalë si Tesla dhe BYD, duke marrë reagime pozitive nga tregu dhe duke parashikuar përfitime të mundshme deri në vitin 2026.

Korporata Xiaomi synon të fillojë prodhimin dhe shitjet e një sporti automjet i ngjashëm me Modelin Y të Tesla Inc. që në vitin 2025, duke shënuar një zgjerim të konsiderueshëm me prodhimin e makinës elektrike të saj inauguruese SU7 që pritet të arrijë rreth 100,000 njësi këtë vit.

Duke afruar kapacitetin maksimal fillestar, Xiaomi aktualisht është fokusuar në rritjen e prodhimit për të përmbushur kërkesën në rritje, sipas individëve të njohur me këtë çështje. Kompania thuhet se përdori SUV-në e Tesla-s si një pikë referimi gjatë zhvillimit, këta individë i zbuluan në kushte anonimiteti për shkak të konfidencialitetit të projektit.

Futja e një SUV do të nënkuptonte një zgjerim të konsiderueshëm të sipërmarrjes EV të Xiaomi-it prej 10 miliardë dollarësh, të drejtuar nga bashkë-udhëheqja -themeluesi Lei Jun. Duke kërkuar të pakësojë mbështetjen në tregun e paqëndrueshëm të telefonave inteligjentë të dominuar nga Apple Inc., Xiaomi futet në një fushë konkurruese, duke sfiduar rivalët e njohur si Tesla dhe BYD Co.

Specifikimet dhe çmimet e sakta të Xiaomi për SUV-të mbeten të pazbuluara, megjithëse SUV-të po fitojnë popullaritet në Kinë. Planet për prodhimin, të zbuluara fillimisht nga media lokale Yicai, mund të zhvillohen bazuar në përparimin në zgjerimin e kapaciteteve, shtuan burimet. Përfaqësuesit e Xiaomi nuk iu përgjigjën pyetjeve nëpërmjet emailit ose telefonit.

Diskutimet rreth një SUV filluan që në njoftimin e Lei në 2021 se EV-të do të përfaqësonin përpjekjen e tij të fundit sipërmarrëse, sipas një burimi. Megjithatë, kompania vendosi t'i japë përparësi SU7, një sedan me çmim prej 30,000 dollarë e lart, që paraqet një dizajn që të kujton Modelin 3 të Tesla-s dhe Porsche Taycan.

Xiaomi parashikon që SUV nuk do të hyjë në prodhim masiv deri në të paktën në fund të vitit 2025, që përkon me përfundimin e fazës së dytë të fabrikës së saj të montimit në Pekin, sipas një burimi. Aktualisht, fokusi është në prodhimin e SU7, me kapacitet që lejon më pak se 10,000 dërgesa në muaj, shtoi burimi.

Me mbi 60% të të ardhurave të saj që rrjedhin nga telefonat inteligjentë, Xiaomi ka qenë duke u diversifikuar, pjesërisht për shkak të ngadalësimit Kërkesa për pajisje në tregun e saj vendas.

Megjithatë, ajo i bashkohet pretendentëve të shumtë që konkurrojnë për një pjesë të tregut kinez të EV, më i madhi në botë, megjithëse ai ku marzhet janë zvogëluar për shkak të një lufte çmimesh të udhëhequr nga Tesla dhe BYD në mes ngadalësimi i rritjes. Apple braktisi projektin e saj të inkubuar prej kohësh EV pasi u përball me sfidat në aplikimin e ekspertizës së saj teknologjike në një sektor të ri prodhimi.

Seria SU7 e Xiaomi grumbulloi gati 90,000 porosi të konfirmuara deri në fund të prillit, afërsisht një muaj pas fundit të marsit. debutim. Aksionet e Xiaomi janë rritur përafërsisht 30% që nga lansimi i SU7, duke iu afruar nivelit më të lartë në rreth dy vjet e gjysmë.

Sipas analistëve Frank He dhe Steven Wang nga HSBC Qianhai Securities, biznesi i automjeteve elektrike të Xiaomi mund të shpërthejë edhe në 2026 - dy vjet më herët se sa ishte vlerësuar më parë - për shkak të kapacitetit të zgjeruar dhe pritjes së favorshme të tregut për modelet premium. Ata parashikojnë dërgesat në më shumë se dyfishin në 240,000 njësi në vitin 2025. "Ngushtimi i kapacitetit pritet të lehtësohet në tremujorin e tretë të 2024," deklaruan ata në një memo të fundit.
Artikulli është shkëputur nga autonews.
Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.