Tesla's Saudi Arabian Manufacturing Plant Plans - Fact or Fiction?

Planet e fabrikës së prodhimit të Teslës në Arabinë Saudite - Fakt apo trillim?

Ndërsa qeveritë në mbarë botën mbrojnë miratimin e gjerë të automjeteve elektrike (EV) dhe u bëjnë thirrje prodhuesve kryesorë të makinave që të largohen nga motorët me djegie të brendshme (ICE), thashethemet kanë filluar të qarkullojnë rreth Tesla, gjiganti amerikan i makinave elektrike, duke marrë parasysh krijimin e një fabrikë prodhimi në Arabinë Saudite. Disa botime madje botuan artikuj mbi këtë temë, duke nxitur spekulime.
Për të rregulluar rekord dhe për të sqaruar situatën, CEO i Tesla, Elon Musk, i hodhi poshtë kategorikisht thashethemet, duke i etiketuar ato si krejtësisht të rreme. Musk, i cili është gjithashtu kryetar i SpaceX, shkoi në llogarinë e tij zyrtare në Twitter për të ndarë një pamje të një artikulli në lidhje me thashethemet dhe i hodhi poshtë ato si të pabaza.
Fillimisht, zyrtarët sauditë konfirmuan se vendi kishte nisur diskutimet me Teslën , me kompaninë që thuhet se po shqyrton propozimin. Megjithatë, ekziston mundësia që Tesla të refuzojë ofertën e ofruar nga Arabia Saudite, sipas këtyre zyrtarëve.
Për më tepër, raportet kanë zbuluar përpjekjet e vazhdueshme të Arabisë Saudite për t'u angazhuar me Teslën, duke përfshirë kërkesat për blerjen e sasive specifike të metaleve dhe minerale thelbësore për prodhimin e automjeteve elektrike, me burim nga vende të tilla si Republika e Kongos.


Sipas The Wall Street Journal, autoritetet saudite madje eksploruan mundësinë e blerjes së aseteve në Republikën e Kongos, një vend që furnizon afërsisht 70 përqind të kobaltit në botë - një komponent thelbësor në prodhimin e automjeteve elektrike.
Planet e zgjerimit global të Tesla-s kanë qenë në qendër të vëmendjes, me kompaninë që tashmë tregon një interes të fortë për të krijuar një prani prodhuese në Indi. Ndërsa detajet specifike rreth operacioneve të ardhshme të Tesla-s në Indi mbeten të pazbuluara, disa raporte sugjerojnë se prodhuesi i shquar i EV me bazë në SHBA mund të zbulojë planet e tij të biznesit për tregun indian ose në fund të këtij viti ose në fillim të 2024.
Aktualisht. , Tesla operon objekte prodhuese në Gjermani, Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, me plane për të filluar operacionet edhe në Meksikë. Mes këtyre zhvillimeve globale, fabrika e prodhimit të Arabisë Saudite mbetet një temë debati, me raporte të kundërta për ekzistencën e saj të mundshme. Ndërsa bota vazhdon të dëshmojë evolucionin e shpejtë të industrisë së automjeteve elektrike, e ardhmja ka mundësi intriguese për përpjekjet e Tesla-s për zgjerim.

 

--------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga Reuters.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.