Tesla Unveils European Cybertruck Tour Spanning 24 Cities

Tesla zbulon turneun evropian të kamionëve kibernetikë që përfshin 24 qytete

Tesla ka zbuluar fazën më të fundit të turneut të saj global Cybertruck, teksa kamionçini elektrik dallues përgatitet të udhëtojë nëpër 24 qytete në të gjithë Evropën.

Gjatë fundjavës, divizioni i Tesla-s për Evropën dhe Lindjen e Mesme publikoi një video paraprake me pamje paraprake turneu Cybertruck Euro në platformën X, duke shfaqur ndalesat e tij të ardhshme në qytete të ndryshme në të gjithë Gjermaninë, Italinë, Spanjën, Anglinë dhe më gjerë. I quajtur "Odisea Kibernetike" në video, ky njoftim vjen pas ekspozitave të fundit të Tesla-s Cybertruck në Kinë, Japoni, Tajlandë dhe në fabrikën Tesla Gigafactory pranë Berlinit, Gjermani.

Më poshtë, do të gjeni qytetet e planifikuara për turneun e Cybertruck, së bashku me një video të parë të shpërndarë nga llogaria Tesla për Evropën dhe Lindjen e Mesme në X:

Londër, Angli
Mançester, Angli
Berlin, Gjermani
Hamburg, Gjermani
Madrid, Spanjë
Barcelona, ​​Spanjë
Budapest, Hungari
Venecia, Itali
Milano, Itali
Romë, Itali
Varshavë, Poloni
Paris, Francë
Vjenë, Austri
Pragë, Republika Çeke
Lisbonë, Portugali
Stamboll, Turqi
Amsterdam, Holandë
Oslo , Norvegji
Kopenhagë, Danimarkë
Stokholm, Suedi

Muaj më parë, u shfaqën spekulime rreth planeve të Teslës për të prezantuar Cybertruck në vende të ndryshme në të gjithë Evropën. Megjithatë, ky njoftim i fundit shënon konfirmimin e parë zyrtar të këtyre planeve, pas paraqitjes së automjetit në Giga Berlin. Duke përkuar me këtë njoftim, Tesla ka zbuluar gjithashtu synimet për të shfaqur Cybertruck-un në Australi dhe Zelandën e Re.

Megjithatë, mundësia e sjelljes së Cybertruck në këto tregje mbetet e pasigurt, kryesisht për shkak të ndryshimeve në rregulloret e sigurisë së pasagjerëve ndërmjet të ndryshëm vende. Për shembull, CEO Elon Musk më parë pranoi sfidat e përmbushjes së kërkesave ligjore rrugore në Kinë. Megjithatë, ai ra dakord të dërgonte prototipet e Cybertruck, duke shënuar fillimin e turneut të ekspozimit.

Në mënyrë të ngjashme, Zëvendës Presidenti i Inxhinierisë së Automjeteve të Tesla, Lars Moravy, ka shprehur shqetësime për përmbushjen e standardeve të sigurisë së këmbësorëve në shumicën e vendeve evropiane, veçanërisht në lidhje me Veçoritë kryesore të Cybertruck.

Për më tepër, Moravy theksoi pengesat e mundshme të paraqitura nga dizajni i çelikut të pandryshkshëm të kamionit, duke përmendur rregullat më të rrepta të sigurisë së këmbësorëve dhe tregun e rëndësishëm të kamionçinës në SHBA si faktorë kontribues. "Tregu i kamionëve në SHBA është i madh dhe rregulloret evropiane mandatojnë një rreze të jashtme 3.2 mm në projeksionet e jashtme," shpjegoi Moravy në një intervistë me Top Gear. "Fatkeqësisht, arritja e një rreze 3.2 mm në një fletë 1.4 mm prej çeliku inox është e pamundur."

Artikulli është shkëputur nga Teslarati.
Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.