The Tesla Model Y took the lead as South Korea's best-selling imported car in September

Tesla Model Y mori drejtimin si makina më e shitur e importuar e Koresë së Jugut në shtator

Në shtator të vitit 2023, Tesla Model Y mori drejtimin si makina më e shitur e importuar e Koresë së Jugut. Veçanërisht, ky SUV kompakt siguroi gjithashtu pozicionin e pestë në shitjet e përgjithshme të makinave, duke tejkaluar modelet e importuara dhe ato vendase.

Sipas të dhënave paraprake nga prodhuesit individualë, ndërsa shitjet e automjeteve vendase në Korenë e Jugut pësuan një rënie, trendi për automjetet e importuara ishte krejt e kundërta. Gjatë nëntë muajve të parë të vitit, shitjet e makinave në tregun vendas dëshmuan një rritje mbresëlënëse prej 8%, duke arritur në një total prej 1,090,614 njësi. Kjo rritje u drejtua kryesisht nga Hyundai dhe Kia. Njëkohësisht, disa marka të importuara vunë re një rritje të interesit nga konsumatorët vendas, duke rezultuar në 22,565 njësi të shitura vetëm në shtator.

Pavarësisht nga kjo arritje e rëndësishme, vlen të përmendet se shumë botime lokale në mënyrë të pashpjegueshme nuk e kanë theksuar Modelin Performanca e jashtëzakonshme e Y në shtator. Prodhuar në fabrikën kineze të Tesla-s, Model Y zuri vendin e parë midis makinave të importuara për këtë muaj, me një total të fortë prej 4,206 njësive të shitura. Pas nga afër ishin Mercedes-Benz E-Class me 3510 njësi, Volvo XC60 me 899 njësi dhe BMW Seria 3 me 842 njësi.

Falë shifrave të tij të fuqishme të shitjeve, Modeli Y jo vetëm që mbretëroi suprem si makina më e shitur e importuar, por gjithashtu zuri vendin e pestë në shitjet e përgjithshme të makinave në mbarë vendin. Pozicioni i parë u sigurua nga Kia Sorento, me 10,190 njësi të shitura, e ndjekur nga Kia Sportage me 5,402 shitje. Në vendin e tretë ishte Hyundai Santa Fe, me 5,319 njësi, ndërsa Kia Seltos ndoqi nga afër me 4,399 njësi.

Popullariteti i Model Y u rrit ndjeshëm pasi Tesla prezantoi një version më të përballueshëm. Ky variant me rrota të pasme të Modelit Y vjen i pajisur me bateri kineze me fosfat litium hekuri (LFP). Ekspertët vendas kryen një analizë tregu dhe konkluduan se ulja e çmimit kontribuoi ndjeshëm në rritjen e shitjeve. Për më tepër, çmimi aktual i Modelit Y e bëri atë të pranueshëm për një subvencion të plotë të qeverisë për automjetet jeshile.

 

--------Ky artik është pjesërisht i shkëputur nga Agjencia e Lajmeve Yonhap.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.