Tesla initiates local deliveries of the recently manufactured Model Y from its Gigafactory in Shanghai

Tesla nis dërgesat lokale të Modelit Y të prodhuar së fundmi nga Gigafabrika e saj në Shangai

Sipas raporteve, Tesla ka filluar shpërndarjen e njësive të saj të sapoprodhuara Model Y nga Gigafactory në Shangai, Kinë, pas prezantimit të fundit të SUV-së së përditësuar në fillim të këtij muaji.

Grupi i fundit i Tesla Automjetet Model Y nga Giga Shanghai ka filluar të arrijë klientët në Kinë. Ky përditësim vjen nga burime të ndryshme lokale, duke përfshirë IT Home dhe Sawyer Merritt. Ky lajm vjen pak më shumë se dy javë pasi Tesla zbuloi modelin e përmirësuar Y, i cili krenohet me disa rregullime të vogla të jashtme dhe të brendshme.

Ndër përditësimet, Tesla ka përfshirë ndriçimin e ri të ambientit në Modelin Y të përmirësuar, që të kujton shirit ndriçimi i paraqitur në Model 3 Highland të rifreskuar së fundmi. Për më tepër, prodhuesi i automjeteve ka zëvendësuar veshjen prej druri në Modelin Y me përfshirjen e një shiriti ndriçimi të ambientit. Versioni i ri shfaq gjithashtu përshpejtim pak më të shpejtë, duke arritur në vetëm 5,9 sekonda nga 0-100 km/h. Veçanërisht, shtimi i rrotave të reja të zeza Gemini ka krijuar entuziazëm te shumë entuziastë.

Megjithë përmirësimet, Tesla ka mbajtur çmimin e nivelit bazë të Modelit Y në të njëjtin nivel me paraardhësin e tij, duke filluar nga 263,900 juanë (36,130 dollarë). Aktualisht, ky model Y i përditësuar i nivelit bazë prodhohet ekskluzivisht në Giga Shanghai dhe nuk është i disponueshëm në Amerikën e Veriut. Nëse kjo situatë mund të ndryshojë mbetet e pasigurt.

Ndërsa Modeli Y i përditësuar nuk është prezantuar në Amerikën e Veriut, Tesla kohët e fundit ka lançuar një konfigurim më buxhetor, me rrota të pasme të Modelit Y në SHBA. , duke shfaqur një çmim para-stimulues prej 43,990 $.

Ky zhvillim përkon me lëshimin e vazhdueshëm të Tesla-s të Modelit 3 Highland të rifreskuar, i njohur si Model 3+. Kohët e fundit, Tesla ka iniciuar dërgesat e Model 3+ nga Giga Shanghai në disa vende në Evropë dhe Azi, si dhe Australi dhe Zelandën e Re.

Megjithëse Modeli 3 i rifreskuar ende nuk ka bërë debutimin e tij në Amerikën e Veriut , ka pritshmëri për daljen eventuale të tij në kontinent. Madje ka spekulime se në të ardhmen mund të prodhohet në fabrikën e Tesla-s në Fremont, Kaliforni.

 

---------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga Reuters.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.