Since 2019: Updates and Shifts as New Tesla Cybertruck Deliveries Commence

Që nga viti 2019: Përditësimet dhe ndërrimet me fillimin e dërgesave të reja të Tesla Cybertruck

Më në fund është këtu, Tesla Cybertruck i ri tani është gati për rrugë dhe klientët e parë po marrin makinat e tyre. Carwow shkoi së bashku në ngjarjen e dorëzimit në gjigafabrikën e Tesla në Teksas për t'u marrë nga afër dhe personalisht me këtë EV të ri. 

* Fillojnë dërgesat e reja të Tesla Cybertruck
* Çmimet fillojnë nga 66,000 £
* Versioni më i lirë me rrota të pasme vjen në 2025
* Tesla nuk merr porosi për Cybertruck në MB dhe BE (ende)
* Deri në 845 kuaj fuqi dhe 13,960 Nm çift rrotullues
* 340 milje distancë e pretenduar
* Dizajni i qëndron besnik konceptit

Kanë kaluar katër vjet që kur Elon Musk zbuloi fillimisht konceptin Cybertruck, dhe më në fund, është një realitet. Ndërsa disa klientë me fat morën çelësat e tyre (ndoshta dixhitalë) më 30 nëntor, shumica do të presin edhe në vitin 2024 dhe më tej për të parë një Cybertruck në rrugën e tyre.

Dizajni i ri Cybertruck Tesla: çfarë ka ndryshuar që nga viti 2019?

Është pothuajse surreale që kanë kaluar katër vjet që kur Elon Musk zbuloi konceptin Tesla Cybertruck. Tani që automjeti është më në fund këtu, le të thellojmë se sa prej angazhimeve të markës për këtë kamion elektrik janë realizuar.

New Tesla Cybertruck design: what’s changed since 2019?

Mund të jetë befasi të shohësh se dizajni i bonkers e ka bërë atë në rrugë pak a shumë të padëmtuar. Duket ende si një copë origami prej çeliku inox, dhe ato panele të trupit janë në të vërtetë antiplumb. Makina e prodhimit ka të njëjtin shirit të hollë LED si koncepti, megjithëse trarët kryesorë janë shumë mirë të fshehur në parakolpin e poshtëm. Duke folur për parakolpin e përparmë, ai është pak më i madh dhe më i ulët se dizajni origjinal, ka të ngjarë të jetë në përputhje me rregulloret e përplasjes.

New Tesla Cybertruck design: what’s changed since 2019?

Profili anësor ruan dizajnin e tij të veçantë këndor, duke i dhënë Cybertruck pamjen e një koke sëpatë mbi rrota. Rrotat me diametër 20 inç, megjithëse duken më të vogla për shkak të gomave masive, ruajnë të njëjtën pamje si ato të konceptit, duke shfaqur mbulesa identike të rrotave ajrore. Të gjithë Cybertrucks do të dorëzohen në përfundimin e metalit të papërpunuar, megjithatë Tesla ka prezantuar së fundmi dy opsione të mbështjelljes në dispozicion në tregtarët për 6,500 dollarë (pak më shumë se 5,000 £). Megjithatë, zgjedhjet janë të kufizuara në vetëm dy: e zezë mat ose e bardhë.

New Tesla Cybertruck design: what’s changed since 2019?

Pjesa e pasme e kamionit mbetet po aq e dallueshme sa pjesa tjetër e dizajnit të tij, me vetëm ndryshime të vogla të bëra në parakolpin e poshtëm në krahasim me konceptin. Tesla ka inkorporuar gjithashtu portën e karikimit në harkun plastik të zi të rrotave, duke devijuar nga koncepti ku ishte prerë në karrocë.

Çmimi dhe specifikat e reja të Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck i ri tani fillon me 79,990 dollarë (66,000 £) për modelin me dy motorë me të gjitha rrotat, dhe rritet në 99,990 dollarë (82,000 £) për variantin 'Cyberbeast' të pajisur me tre motorë dhe 845 kf. Ky çmim e tejkalon premtimin fillestar të vitit 2019 me pothuajse 20,000 dollarë ose mbi 15,000 £.

Nëse kjo duket pak e pasur për ju, një version me rrota të pasme do të jetë i disponueshëm në vitin 2025 që kushton 60,990 dollarë (50,000 £). Megjithatë, ju keni një sukses për sa i përket rrezes, me atë që menaxhon 250 milje me karikim krahasuar me 340 milje që mund të bëjë makina me dy motorë.

New Tesla Cybertruck price and specs

Nëse jetoni në SHBA, aktualisht mund të vendosni një depozitë prej 250 dollarësh (205 £) për të siguruar Cybertruck-un tuaj dhe do të merrni një telefonatë kur vendi juaj i ndërtimit të jetë i disponueshëm. Nëse ju pëlqen ta ngisni këtë kapelë me rrota nëpër qytetin tuaj lokal në MB, lajm i keq. Cybertruck nuk është i disponueshëm për të porositur këtu, ose në Evropë, dhe nuk ka asnjë fjalë se kur, ose nëse, do të jetë.

 

 

--------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga Jalopnik.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.