New Thai PM Meets Tesla CEO Elon Musk and US Tech Chiefs in Investment Push

Kryeministri i ri i Tajlandës takohet me CEO të Tesla-s, Elon Musk dhe shefat e teknologjisë së SHBA-së në nxitjen e investimeve

Kryeministri i ri i Tajlandës është takuar me shefin e Tesla-s, Elon Musk dhe drejtuesit e firmave të tjera të teknologjisë dhe investimeve të SHBA-së, përfshirë Google dhe Microsoft-in, teksa ai kërkon të nxisë ekonominë e vendit në flamur.

Srettha Thavisin, një ish manjat pronash i cili mori detyrën muajin e kaluar, është zotuar të përmirësojë pasuritë financiare të mbretërisë, të cilat u goditën rëndë nga ndalimi i turizmit gjatë pandemisë. Ai u takua me Musk në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ku theksoi përkushtimin e Tajlandës për qëllimet e zhvillimit të qëndrueshëm.

"Ne patëm një bisedë të mirë për @Tesla, @spaceX dhe teknologjinë @starlink." Srettha postoi në X, dikur Twitter, herët të premten. “Ne presim me padurim diskutime të mëtejshme.”

New Thai PM Meets Tesla CEO Elon Musk and US Tech Chiefs in Investment Push
Tajlanda është një nga prodhuesit kryesorë të makinave në Azinë Juglindore dhe po kërkon të kalojë prodhimin në automjete elektrike. Tradicionalisht, pjesa më e madhe e prodhimit është dominuar nga prodhuesit japonezë, por prodhuesit kinezë të automjeteve elektrike po lëvizin.

Srettha postoi gjithashtu foto nga takimet me drejtuesit e Google dhe Microsoft, dhe CEO i shtëpisë së investimeve BlackRock, Larry Fink. "Takimi kishte për qëllim investimin e mundshëm në Tajlandë, veçanërisht në mbështetjen e zgjerimit të investimeve dhe prodhimit të ndërmarrjeve të lidhura me energjinë e pastër në Tajlandë," shkroi Srettha për takimin e tij me Fink.

Parashikimet për rritjen Thai për këtë vit variojnë nga 2.5-3.5 për qind, por Srettha po synon ta rrisë këtë në pesë për qind në vitet e ardhshme pas një periudhe stagnimi gjatë gati një dekade të qeverisë së mbështetur nga ushtria.

ofensiva e tij e sharmit të ekzekutivit teknologjik vjen si të tjera vendet në rajon kërkojnë të fitojnë para nga investimet e SHBA-së në teknologjinë e pastër – dhe dëshirën e Uashingtonit për t'u diversifikuar larg varësisë së tepërt nga Kina për komponentët dhe burimet kryesore.

Javën e kaluar Vietnami nënshkroi një marrëveshje me Uashingtonin që përfshinte marrëveshje për të rralla mineralet e tokës dhe superpërçuesit, që synojnë të ndihmojnë shtetin komunist të rrisë rolin e tij në zinxhirin e furnizimit të teknologjisë së lartë.

 

-------Ky artik është pjesërisht i shkëputur nga Reuters.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.