Musk Makes The Move To Bring An Affordable Tesla To The European Market

Musk bën lëvizjen për të sjellë një Tesla të përballueshme në tregun evropian

Tesla ka zbuluar planet për të prodhuar një automjet elektrik të përballueshëm (EV) i vendosur për të hyrë në treg me një çmim prej 25,000 € (26,838 dollarë). Ky EV i përshtatshëm për buxhetin do të prodhohet në gjigafabrikën e Tesla-s pranë Berlinit, duke shënuar një lëvizje të rëndësishme drejt zgjerimit të ofertave të produkteve të Tesla-s. Aksionerët në Shtetet e Bashkuara janë optimistë, duke parashikuar përfshirjen e këtij modeli të përballueshëm në katalogun e Tesla-s për tregun amerikan.

Industria e automobilave aktualisht po përjeton një garë midis prodhuesve për të prodhuar automjete elektrike me çmim më të ulët të përshtatur për tregun evropian. Pavarësisht dominimit të Tesla-s në tregun amerikan të automjeteve elektrike, me Model Y që parashikohet të jetë automjeti më i shitur globalisht në vitin 2023, prezantimi i një modeli të përballueshëm Tesla ka potencialin të kontribuojë ndjeshëm në rritjen e kompanisë. CEO Elon Musk e bëri këtë njoftim gjatë një vizite në fabrikën e Tesla në Gruenheide, ku u angazhua me stafin dhe ndau vizionin e kompanisë për një EV të aksesueshëm.

Gruenheide Gigafactory, e cila aktualisht prodhon Tesla Model Y, mban dallimin si EV-ja më e shitur në Gjermani dhe Evropë. Lëvizja strategjike e Tesla-s për të synuar një treg masiv me të ardhura mesatare përputhet me qëllimin kryesor të kompanisë për të rritur dërgesat e automjeteve në 20 milionë deri në vitin 2030.

Performanca e aksioneve të Tesla ka qenë subjekt i luhatjeve, duke reflektuar pasiguritë rreth shitjeve dhe fitimeve të ardhshme. Megjithatë, lajmet e fundit pozitive për kompaninë përfshijnë njoftimin e kompanisë britanike të energjisë BP për një investim prej 100 milionë dollarësh në karikuesit e shpejtë Tesla. Ky investim është pjesë e planit të BP për të zgjeruar rrjetin e saj "bp pulse" në Shtetet e Bashkuara, duke theksuar rëndësinë në rritje të infrastrukturës së karikimit për të mbështetur adoptimin e gjerë të automjeteve elektrike.

Para këtyre njoftimeve të fundit, Tesla dukej se po përballej me sfida për dominimin e saj pasi modelet e reja dhe inovative të automjeteve elektrike (EV) hynë në treg. Vonesat në prodhimin e pickup-it të saj futuristik, Cybertruck, dukej se po ndikonin në besimin e kompanisë, veçanërisht pasi ofertat e konkurrentëve po arrinin në treg dhe po merrnin vlerësime pozitive. Veçanërisht, kamioni elektrik F-150 Lightning fitoi çmimin prestigjioz të vitit 2023 MotorTrend Truck of the Year.

Në vitet e para të saj, Tesla u përqendrua në ofrimin e makinave EV premium për të gjeneruar fitime, me qëllimin përfundimtar për t'u zgjeruar në prodhimin e modeleve të tregut masiv. Kjo strategji doli e suksesshme dhe me kalimin e viteve, Roadster, Model S dhe Model X u plotësuan nga sedani Model 3 më i përballueshëm dhe SUV i vogël Model Y. Prezantimi i një EV të përballueshëm përputhet me strategjinë e Tesla-s për të zgjeruar gamën e produkteve të saj dhe për të tërhequr një audiencë më të gjerë. Në shtator të vitit 2022, një grup ndihmësish i paraqitën Elon Musk-ut, duke sugjeruar prodhimin e një EV të përballueshëm së bashku me robotaksi që kishte parashikuar Musk. Ata argumentuan se një makinë e përballueshme mund të luajë një rol vendimtar për të ndihmuar Teslën të arrijë qëllimet e saj kryesore.

Ndërsa Tesla shpesh ka synuar të bëhet një markë e vërtetë e tregut masiv, General Motors (GM) u bë prodhuesi i parë i linjës së plotë në SHBA që solli në treg një EV me rreze të gjatë dhe të përballueshme me Bolt EV 2017. Konkurrenca në tregun e automjeteve elektrike ka ardhur duke u rritur dhe duke shkuar në Ditën e Investitorëve të Tesla-s 2023, analistët ishin veçanërisht të intriguar nga mundësia e një Tesla EV të përballueshme. Shumë e panë atë si çelësin për zgjerimin e tërheqjes së kompanisë, për të shmangur konkurrencën në rritje dhe për të avancuar tranzicionin global drejt emetimeve zero. Sidoqoftë, në atë kohë, nuk u bë asnjë njoftim në lidhje me një EV Tesla të përballueshme. Zbulimi i fundit i planeve për një EV 25,000 € (26,838 dollarë) në Evropë përfaqëson një zhvillim të rëndësishëm në strategjinë e Tesla-s për të adresuar peizazhin në zhvillim të tregut të EV.

Deri tani, sedani Model 3 i Tesla qëndron si makina më e lirë në Gjermani, duke filluar nga 42,990 €. Megjithatë, Tesla përballet me sfida në Gjermani përtej konkurrencës së çmimeve. Pagat e larta të vendit dhe kostot e energjisë e bëjnë atë një vend të shtrenjtë për prodhim. Fabrika Gruenheide, ku Tesla prodhon Modelin Y, është përballur me probleme të ndryshme, duke përfshirë shqetësimet mjedisore që lidhen me pastrimin e pyjeve, sfidat e përdorimit të ujit dhe tensionet me sindikatat. Kërkesat e fundit nga zyrtarët rajonalë për informacione të mëtejshme mbi planet e zgjerimit të Tesla-s tregojnë një shqyrtim të vazhdueshëm të aderimit të kompanisë ndaj ligjeve të ruajtjes së natyrës.

Lëvizja drejt prodhimit të modeleve më të përballueshme në Gjermani përputhet me strategjinë më të gjerë të Tesla-s. Ajo ngre pyetje nëse dëshira fillestare e Elon Musk që Tesla të perceptohej si një kompani e makinave premium vonoi eksplorimin e modeleve më buxhetore. Musk diskutoi në vitin 2022 se kompania nuk kishte zotëruar ende teknologjinë e nevojshme për automjete elektrike të përballueshme. Megjithatë, një burim zbuloi në shtator se Tesla ishte në prag të përsosjes së një inovacioni që do të mundësonte hedhjen e pothuajse të gjithë pjesës së poshtme të një EV në një pjesë. Ky përparim pritet të përshpejtojë prodhimin duke ulur kostot.

Vendimi për të shpallur prodhimin e një EV të përballueshëm në fabrikën Gruenheide, e cila strehon teknologjinë giga-press të Tesla-s, përputhet me angazhimin e kompanisë për të prodhuar EV-të me kosto më efektive me më pak pjesë. Makinat tradicionale zakonisht kërkojnë rreth 400 pjesë, duke ndikuar në përfitimin. Përdorimi i një kornize të vetme të madhe që kombinon seksionet e përparme dhe të pasme me pjesën e poshtme të trupit të mesëm, ku është vendosur bateria, mund të mundësojë prodhimin e EV të ri, më të vogël me një çmim të vlerësuar me pakicë prej rreth 25,000 dollarë. Kjo qasje përfaqëson një hap të rëndësishëm përpara në aftësitë prodhuese të Tesla-s dhe strategjinë e saj për të ofruar automjete elektrike më të përballueshme për një audiencë më të gjerë.

Nëse Tesla zbaton me sukses inovacionin për të derdhur pothuajse të gjithë pjesën e poshtme të automjeteve të saj elektrike (EV) në një pjesë, ajo mund të ulë koston e prodhimit deri në 50%. Ky reduktim i ndjeshëm në kostot e prodhimit mund të ushtrojë presion të jashtëzakonshëm mbi prodhuesit e tjerë të automjeteve, duke i detyruar ata të përgjigjen ose të rrezikojnë të mos jenë në gjendje të konkurrojnë në tregun në zhvillim të automjeteve elektrike.

Sipas analizave të JATO Dynamics, prodhuesit kinezë të automjeteve elektrike po rriten përpara homologëve të tyre perëndimorë në prodhimin e automjeteve elektrike të përballueshme. Çmimi mesatar me pakicë i një EV në Evropë gjatë gjysmës së parë të 2023 ishte mbi 65,000 euro, ndërsa në Kinë, ishte dukshëm më i ulët në 31,000 euro. Markat kineze si BYD, Nio dhe MG po kërkojnë në mënyrë aktive të zgjerojnë praninë e tyre në treg në Evropë duke ofruar opsione më të përballueshme për EV.

Përveç ndikimit të mundshëm nga prodhuesit kinezë, prodhuesit tradicionalë perëndimorë të automjeteve po hyjnë gjithashtu në tregun e përballueshëm të automjeteve elektrike. Volkswagen AG, për shembull, thuhet se synon të lëshojë një automjet elektrik me bateri me çmim prej 25,000 € ose më të ulët deri në vitin 2025. Shembuj të tjerë përfshijnë Citroen ë-C3 të Stellantis NV, duke filluar nga 23,300 €, dhe Dacia Spring të Renault, që fillon me 20,800 € në Francë.

Koha e një Tesla të përballueshme do të ishte vendimtare, veçanërisht pasi blerësit evropianë po bëhen më të vetëdijshëm për buxhetin mes sfidave ekonomike. Gjermania, si ekonomia më e madhe në rajon, ka përjetuar një stanjacion të produktit kombëtar bruto (GNP), i përkeqësuar më tej nga konsumatorët që po përballen me pasojat e krizës energjetike. Shumë pronarëve të automjeteve me motor me djegie të brendshme (ICE) aktualisht mund t'u mungojnë paratë e para për kalimin në një EV, dhe disa mund të mos i japin përparësi analizës së kostos së jetës kur bëjnë blerje automjetesh. Prandaj, një Tesla e përballueshme në tregun evropian mund të plotësojë nevojat e një audiencë më të gjerë dhe të përputhet me modelet e ndryshimit të shpenzimeve të konsumatorëve.

Ndërsa çmimet e blerjes për automjetet elektrike (EV) shpesh mbeten më të larta se ato të makinave të krahasueshme me motor me djegie të brendshme (ICE), kostoja e përgjithshme e pronësisë për një jetëgjatësi 5-10-vjeçare priret të favorizojë EV-të. Faktorë të tillë si kostot më të ulëta të mirëmbajtjes, shpenzimet e reduktuara të karburantit dhe stimujt e mundshëm të qeverisë kontribuojnë në bërjen e EV-ve një zgjedhje më ekonomike për shumë blerës në afat të gjatë.

 

----------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga CleanTechnica.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.