The Tesla Model S and Porsche Taycan: Grabbing Attention and Raising Eyebrows

Tesla Model S dhe Porsche Taycan: Duke tërhequr vëmendjen dhe duke ngritur vetullat

Tesla Model S ishte një lloj pionieri i konceptit që makinat elektrike mund të ishin të lezetshme. Kur Model S u lançua për herë të parë në vitin 2012, makinat elektrike në përgjithësi konsideroheshin të ngadalta dhe pak nervoze. Por që atëherë, një sërë automjetesh të tjera tërheqëse EV janë shfaqur - duke përfshirë Porsche Taycan ultra të lezetshëm.

Nëse po kërkoni të plotësoni një nevojë për shpejtësi elektrike, mund të jeni duke vendosur midis Model S dhe Porsche Taycan – dhe ka kuptim. Ata të dy kanë shumë për të ofruar. Por a është një prej tyre vërtet më i mirë? Ja çfarë duhet të dini.

Dizajn

Gjëja e parë që duhet vënë re për këto dy makina është dizajni i tyre, pasi ato kanë një qasje paksa të ndryshme ndaj tij. Tesla Model S sigurisht që ka evoluar pak me kalimin e viteve, duke ofruar tani një dizajn shumë më elegant dhe më modern se modeli fillestar me hundë llamba që u lançua në vitin 2012. Por gjithashtu nuk bën aq shumë për t'u dalluar, veçanërisht në një botë ku është bërë jo e pazakontë të shohësh Teslas në rrugë.

Tesla Model S vs. Porsche Taycan: turning heads and snapping necks

Nëse dëshironi një makinë që bën më shumë për t'u dalluar, atëherë Porsche Taycan mund të jetë me vlerë të merret në konsideratë. Taycan duket si një Porsche futuristike, me vijën e saj të pjerrët të çatisë dhe fenerët e pjerrët. Në anën e pasme të makinës, do të merrni një shirit të lehtë që shtrihet nga njëra anë në tjetrën. Është një pamje e mrekullueshme.

Por mund të mos jetë për të gjithë. Tesla Model S sigurisht që merr një qasje më delikate në dizajn, ndërsa Taycan është më unik. Ne do ta lëmë në dorën tuaj të vendosni se cili dizajn ju pëlqen më shumë.

E brendshme dhe teknologjia

Qasja minimaliste e Teslës shfaqet kur futeni brenda Model S. Modeli S vjen në të gjitha ngjyrat e zeza, bardh e zi ose krem ​​- dhe pavarësisht se cilën të zgjidhni, do të keni një pamje të pastër dhe moderne. Në pjesën e përparme të makinës, do të gjeni një ekran me prekje 17 inç, me një ekran tjetër që vepron si një grup instrumentesh dixhitale. Ekrani kryesor 17 inç është vendi ku do të kontrolloni të gjitha aspektet e ndryshme të përvojës së drejtimit të makinës, duke përfshirë kontrollet e klimës. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të përdorni shërbime si Netflix, si dhe të përdorni hartën e Tesla në këtë ekran.

Brendësia e Porsche Taycan është pak më tradicionale brenda. Ka më shumë kontrolle fizike, megjithëse ende jo një ton prej tyre. Makina përmban një numër ekranesh të ndryshme në pjesën e përparme, duke përfshirë një grup instrumentesh dixhitale, një 10.Ekran info-argëtues 9 inç dhe një 8.Ekran 4 inç poshtë tij që është posaçërisht për funksione si kontrollet e klimës, statusi i baterisë dhe më shumë. Nëse një makinë do të ketë kontrolle dixhitale të klimës, është mirë që ajo të ketë një ekran të dedikuar për këto lloj funksionesh.

Dizajni i brendshëm në përgjithësi varet gjithashtu nga preferenca personale. Nëse dëshironi një qasje më minimaliste dhe të pastër, Tesla Model S mund të jetë më i mirë për ju. Por nëse po kërkoni diçka pak më tradicionale, Taycan është alternativa më e mirë.

Performanca

Ndoshta aspekti më i rëndësishëm i këtyre makinave është mënyra se si ato performojnë. Fatmirësisht, ata të dy janë monstra.

Tesla Model S, për fillim, është i disponueshëm në dy variante: një Model S standard dhe një Model S Plaid. Modeli standard S është jashtëzakonisht i shpejtë, duke përshpejtuar nga 0 në 60 milje në orë në vetëm 3.1 sekonda. Por hapni modelin S Plaid dhe do të jeni edhe më të shpejtë, duke arritur 60 mph në vetëm 1.99 sekonda. Kjo e bën Model S Plaid makinën më të shpejtë të prodhimit për momentin.

Porsche Taycan nuk është megjithatë i ngadalshëm – larg tij. Modeli bazë i Porsche Taycan arrin shpejtësinë në 5.1 sekondë, që nuk është keq – por ngjituni te Taycan Turbo S dhe do të arrini atje për vetëm 2.6 sekonda. Ekzistojnë gjithashtu një sërë modelesh midis tyre.

Megjithatë, pavarësisht nga fakti se ka më shumë opsione të modelit Taycan atje, asnjëra prej tyre nuk mundi Model S Plaid. Tesla fiton këtu.

Rruga dhe karikimi

Tesla ka një fillim të vogël në fushën e makinave elektrike — dhe kjo duket. Modeli bazë S ofron një distancë prej 405 miljesh, ndërsa Model S Plaid ka një distancë ende të madhe prej 396 miljesh. Kjo e vendos Model S përpara pothuajse të gjithë konkurrencës në botën e makinave elektrike. Dhe makina mund të karikojë relativisht shpejt, deri në 250 kilovat. Kjo duhet të lejojë që makina të ngarkojë 200 milje në rreth 15 minuta, sipas Tesla.

Porsche Taycan, për fat të keq, nuk është shumë afër në distancë. Modeli bazë i makinës ka vetëm një distancë prej 208 miljesh, e cila rritet në 246 milje në modelet më të larta. Kjo nuk është as afër Model S. Taycan mund të karikojë pak më shpejt, në 270 kW - gjë që do të lejojë që makina të arrijë nga 5% në 80% në 22.5 minuta, sipas Porsche. Mbani në mend, do t'ju duhet të karikoni në një stacion që mbështet shpejtësinë e shpejtë të karikimit.

Karkimi më i shpejtë është i këndshëm, por diapazoni shtesë është më i rëndësishëm. Tesla merr fitoren.

Çmimi dhe disponueshmëria

Të dy Tesla Model S dhe Porsche Taycan tani janë në dispozicion, kështu që ju mund të merrni një për veten tuaj nëse dëshironi. Por çmimi nuk është plotësisht i njëjtë. Tesla Model S fillon nga 74,990 dollarë për modelin standard, ose 89,990 dollarë për modelin S Plaid. Porsche Taycan, nga ana tjetër, fillon nga 90,900 dollarë, duke filluar prej andej deri në Taycan Turbo S Cross Turismo, i cili fillon me 197,500 dollarë.

Nuk ka konkurrencë këtu - Tesla është fituesi në kategorinë e çmimeve.

Fituesi i përgjithshëm: Tesla Model S

Tesla Model S jo vetëm që është më i lirë, por është një makinë elektrike më e mirë se Porsche Taycan. Modeli S mund të mos jetë aq unik në dizajn, por ka një gamë shumë më të mirë, performancë superiore dhe vjen me një çmim më të ulët. Porsche Taycan mund të jetë akoma më i mirë për nevojat tuaja, veçanërisht nëse dëshironi diçka me jehonë të atij dizajni klasik Porsche. Por nëse nuk ju shqetëson pamja e Model S, do të gjeni se Tesla është një makinë më e mirë në përgjithësi.

 

---------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga Disku.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.