Tesla Model S Plaid Seen Undergoing Benchmark Testing at Ferrari’s Maranello Plant

Tesla Model S Plaid shihet duke iu nënshtruar testimit standard në fabrikën e Ferrarit në Maranello

Ferrari ngjall interes duke kryer testimin standard të Tesla Model S Plaid në objektin e Maranellos

Raportet e fundit nga entuziastët e makinave kanë ndezur intriga pasi Ferrari duket se është duke e krahasuar në mënyrë aktive një Tesla Model S Plaid në objektin e tij të njohur në Maranello. Pamja e papritur e sedanit të performancës tërësisht elektrike në terrenet e testimit të Ferrarit ka nxitur spekulime rreth përparimeve të mundshme në programin e automjeteve elektrike të Ferrarit.

Disa video që kapin praninë e Model S Plaid në Maranello janë shfaqur në platformat e mediave sociale si Instagram. Veçanërisht, pamjet zbulojnë Ferrari duke vlerësuar një Model S Plaid të pajisur me rrota standarde 19 inç. Kjo zgjedhje është veçanërisht interesante duke pasur parasysh theksin tradicional të Ferrarit tek automjetet me performancë të lartë. Vendimi për të vlerësuar modelin kryesor Tesla, i njohur për efikasitetin e tij të jashtëzakonshëm dhe teknologjinë e fundit, sugjeron që Ferrari është i prirur të gërmojë në peizazhin e automjeteve elektrike dhe të nxjerrë njohuri nga sedani elektrik i Teslës.

Ndërsa disa entuziastë të guximshëm të Ferrarit mund të mbajnë rezerva për automjetet elektrike, vetë kompania duket se po përqafon peizazhin në zhvillim. Sipas një raporti autoevolucioni, Ferrari po punon në mënyrë aktive në automjetin e tij elektrik. Fillimisht i synuar për një debutim në vitin 2023, nisja u riplanifikua më pas për në 2025.

Ferrari duket se po hedh bazat për sipërmarrjen e tij në fushën e automjeteve elektrike. Prezantimi i kompanisë në vitin 2023 aludoi për "inaugurimin" e një "ndërtese elektronike". Spekulimet janë të shumta se ky objekt mund të strehojë një qendër kërkimi dhe zhvillimi të baterive, duke luajtur një rol vendimtar në iniciativat e automjeteve elektrike të Ferrarit.

Intrigues është se Ferrari nuk është i vetmi prodhues i makinave luksoze që shihet duke krahasuar një Tesla. Lamborghini iu bashkua radhëve vitin e kaluar kur një Tesla Model X u vu re duke u krahasuar në rrugët publike. Ky veprim nga Lamborghini nuk ishte krejtësisht i papritur, duke pasur parasysh se disa muaj më parë, prodhuesi i supermakinave zbuloi Lanzador.

Parashikuar të jetë automjeti inaugurues tërësisht elektrik i Lamborghini, Lanzador është planifikuar të prodhohet rreth vitit 2028. Makina konceptuale tërësisht elektrike me dy motorë krenohet me një trup si SUV, 2+2 ulëse dhe hapësirë ​​të konsiderueshme nga toka, duke shënuar sipërmarrjen e Lamborghini në peizazhin e automjeteve elektrike.

 

 

--------Artikulli i shkëputur nga TESLARATI.

 

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.