The Cybertruck left an impression but might have passed its prime.

Cybertruck la një përshtypje, por mund ta kishte kaluar kulmin e tij.

Duket si një përjetësi që kur Tesla zbuloi Cybertruck, megjithatë kanë kaluar vetëm rreth një mijë ditë. Sidoqoftë, kjo hapësirë ​​ndihet e gjerë në fushën e automobilave dhe pritjet janë kthyer në padurim.

Udhëtimi i Cybertruck është shënuar nga sfidat e një pandemie globale, një zgjedhje të rëndësishme presidenciale, konflikte të vazhdueshme dhe një mori ngjarjesh fatkeqe gjatë viteve të fundit. Përfshirja e Elon Musk me Twitter dhe opinionet e diskutueshme, veçanërisht në lidhje me individë hebrenj, janë shpalosur gjithashtu gjatë kësaj periudhe, duke lënë në hije debutimin e afërt të Cybertruck.

Ndërsa Cybertrucks-ët e parë përgatiten të zbarkojnë në duart e disa klientëve të zgjedhur këtë javë, Tesla përballet me një peizazh krejtësisht të ndryshëm në krahasim me vitin 2019. Terreni aktual përfshin rënien e marzheve të fitimit, shkallëzimin e normave të interesit, tkurrjen e aksioneve të tregut dhe humbjen e besimit të investitorëve që dikur besonin në dominimin global të Teslës.

Debatet e fundit rreth Musk-ut janë bashkuar dhe spirale në një rrjet të ndërlikuar të shtypit negativ, duke krijuar një nyje të ndërlikuar lajmesh që shumica e njerëzve më mirë do ta shpërfillnin. Nëse Tesla po punon në Cybertruck për të ndryshuar fatin e tij, mund të jetë duke mbivlerësuar potencialin e tij.

Kur u zbulua fillimisht, Cybertruck mbajti një pozicion unik si kamioni i vetëm elektrik në treg. Shpejt përpara sot, dhe ka të paktën tre konkurrentë, me më shumë në horizont. Ky debutim përkon me një treg ftohës të automjeteve elektrike, duke kaluar nga adoptuesit e hershëm në blerës të vetëdijshëm për koston, të cilët janë në kërkim të opsioneve dhe nuk arrijnë. Ekspertët e industrisë argumentojnë se ajo që është e nevojshme për adoptim të gjerë është një EV e përballueshme dhe praktike e tregut masiv - kriter që Cybertruck nuk arrin t'i përmbushë. Pavarësisht kësaj, mbështetësit e zjarrtë të Teslës mbeten të bindur se do të revolucionarizojë industrinë.

Megjithatë, pas më shumë se katër vjetësh që nga shpallja e tij, le të gërmojmë në historinë e veçantë të kamionit ndoshta më jokonvencional dhe më sfidues për t'u prodhuar në botë. Merrni pak CyberBeer, CyberStein tuaj dhe përgatituni për një kurs përplasjeje Cybertruck.

Çfarë e përcakton Cybertruck-un?
Nëse keni qenë jashtë loje për katër vitet e fundit (dhe sinqerisht, e kam zili), Cybertruck debutoi në nëntor 2019 në një ngjarje luksoze në Tesla Studio e dizajnit në Kaliforni. Si prezantimi i gjashtë i automjeteve të Tesla-s, ai u pozicionua si sulmi fillestar i kompanisë në tregun e kamionëve me volum të lartë dhe shumë fitimprurës.

Megjithatë, Musk u largua nga ideja e përshtatjes së Modelit 3 jashtëzakonisht të suksesshëm në një kamion. Në vend të kësaj, ai parashikoi diçka direkt nga një film fantastiko-shkencor, që të kujton Blade Runner. Rezultati? Një automjet i përcaktuar nga dizajni i tij këndor, distopian, i konsideruar jopraktik dhe, në varësi të këndvështrimit, disi ekscentrik në pamje. Trupi prej çeliku inox nxirrte në pah çdo gërvishtje dhe gjurmë gishtash, ndërsa panelet e gabuara i bënin jehonë çështjeve të njohura që shihen në modelet e tjera të Tesla. Kapaciteti i kufizuar i shtratit të kamionit nuk bëri përshtypje dhe fshirësi i xhamit të përparmë - një pikë grindjeje - la shumë për të dëshiruar për sa i përket funksionalitetit.

Me rishikimin e mbulimit tonë të zbulimit të Cybertruck, është një kujtesë prekëse se reagimet fillestare shpesh kanë kuptim të rëndësishëm. Siç theksohet nga ish-raporteri ynë i transportit Sean O'Kane (theksimi i shtuar):

Megjithë sugjerimet e zgjatura të Musk se kamioni elektrik inaugurues i Teslës do të ngjante me diçka nga Blade Runner, një heshtje e çastit mosbesimi mbuloi dhomën pas kamionit doli në skenë. Ky audiencë përbëhej nga entuziastë dhe klientë të Tesla nga e gjithë bota.

Në mes të numërimit të specifikimeve dhe veçorive të kamionit, kishte shprehje të heshtura të "çfarë dreqin?" përpara se të rifillonin brohoritjet entuziaste. Dukej pothuajse sikur audienca të priste një formë tjetër iluzionesh – një ku Musk do të zbulonte me lojë kamionçinë autentike Tesla, ende superiore ndaj Ford F-150, por me një pamje pak më pak jashtëtokësore. (Kjo ndjenjë u duk se u intensifikua kur projektuesi kryesor i Teslës, Franz von Holzhausen, thyen pa dashje xhamat e kamionit duke treguar qëndrueshmërinë e tyre.)

Sado unik të jetë, Cybertruck në mënyrë të pamohueshme tërheq vëmendjen, qoftë si një objekt dëshire apo si një objektiv për tallje. Ekspozitat e Tesla-s po tërheqin turma të etur për të parë modelet e paraprodhimit, ndërsa platformat e mediave sociale gumëzhin me video "kontrolloni këtë kamion". Të gjithë duan një selfie me Cybertruck. Por a e dëshirojnë vërtet kamionin vetë?

Megjithatë, një spektakël nuk barazohet automatikisht me shitjet. Ed Niedermeyer, autori i Ludicrous: The Unvarnished Story of Tesla Motors, e etiketoi Cybertruck një automjet "meme" në një episod të fundit të podcast-it të tij, Autonocast. Anasjelltas, bashkë-prezantuesi i tij Alex Roy parashikoi se do të ishte një triumf masiv për Teslën. Realiteti mund të qëndrojë diku në mes, në varësi të aftësisë së Teslës për të kthyer numrin e madh të mbajtësve të saj të rezervimeve në pronarë aktualë.

Sa i përket çmimit, specifikimet fillestare të 2019 përshkruan tre versione të Cybertruck, secila me aftësi dhe pika çmimi të ndryshme. Megjithatë, nëse çmimet e reja zbulohen më 30 nëntor, ato parashikohen t'i tejkalojnë ndjeshëm këto shifra. Për shembull, parashikimet sugjerojnë se versioni me një motor mund të kalojë 50,000 dollarë, ndërsa varianti me tre motorë mund të rritet mbi 80,000 dollarë. Ndërsa Tesla ka ulur çmimet në automjetet e saj Model 3 dhe Y, Cybertruck duket i destinuar për segmentin premium të tregut, duke diktuar potencialisht nëse do të bëhet një kamion për të përditshmen apo një lodër për të pasurit.

Fillimisht e planifikuar për në fund të vitit 2021, vonesat e prodhimit e shtynë afatin kohor të Cybertruck në 2022, më pas u shty më tej në një objektiv shpresëdhënës të 2023. Ndërkohë, konkurrentët si Ford dhe Rivian kanë nxjerrë tashmë kamionçinët e tyre elektrikë. Ford, në veçanti, synon të prodhojë 150,000 F-150 Lightnings këtë vit.

Përshkrimi i Cybertruck me opinione të matura rezulton i pakapshëm. Ky kamion ngjall përgjigje pasionante—është një çështje dashurie ose urrejtjeje, duke mos lënë rrugë të mesme. Disa e quajnë atë një "trekëndësh i zemëruar", duke përmbledhur natyrën polarizuese që e rrethon.

Opinionet rreth Cybertruck ndryshojnë shumë midis projektuesve dhe vëzhguesve të makinave. Disa e kritikojnë ashpër pamjen e saj, duke e cilësuar si "të papërpunuar" ose të ngjashme me "lodrën e një fëmije"."Të tjerët kanë qenë edhe më të ashpër, me një që e përshkroi atë si një "shaka me shumëkëndësh të ulët" që ekziston vetëm në ëndrrat e fansave të zjarrtë të Tesla-s dhe që qëndron në këmbë në aromën e ndikimit të Elon Musk.

Në të kundërt, Giorgetto Giugiaro, një projektues ikonë i makinave pas automjeteve legjendare, përmbahet nga gjykimi mbi bukurinë ose shëmtinë e Cybertruck. Ai pranon se kamioni ka admiruesit e tij që kërkojnë një automjet që bie në sy.

Megjithë kritikat në lidhje me boshllëqet e paneleve dhe të metat e dizajnit, ka mbrojtës të versioneve të gatshme të prodhimit të Cybertruck. Disa vëzhgues, si Dave Tracy, e gjetën një version të showroom-it të ishte mbresëlënës, madje e quajtën atë "i keq"."Megjithatë, versioni i zi mat i shfaqur nga Franz von Holzhausen në një ngjarje të kohëve të fundit u përball me një shqyrtim të konsiderueshëm për boshllëqe të theksuara në panel dhe elementë të perceptuar të rastësishëm të dizajnit.

Përdorimi i çelikut inox për pjesën e jashtme është shqyrtuar shumë si një burim kryesor i vonesave të prodhimit. Vështirësia e tij në manipulim, tendenca për t'u kthyer në formë dhe kërkesa e Musk për veti antiplumb kanë komplikuar prodhimin.

Vetë Musk ka pranuar sfidat e mëdha të paraqitura nga prodhimi i Cybertruck. Ai e përshkroi atë si një "sfidë të madhe prodhimi" dhe shprehu shqetësime për arritjen e saktësisë për shkak të dizajnit me tehe të mprehta të kamionit.

Rritja e ardhshme e Teslës nuk është e lidhur vetëm me Cybertruck. Ekzekutivët sugjerojnë se vala e ardhshme e rritjes do të drejtohet nga automjete të tjera, duke treguar një vëllim më të kufizuar të prodhimit fillestar për Cybertruck. Musk zbuti pritshmëritë, duke theksuar sfidat e mëdha potenciale në rritjen e prodhimit dhe arritjen e përfitimit.

Ardhja e Cybertruck përkon me një periudhë kyçe për Teslën, duke u përballur me rritjen e stanjuar të shitjeve dhe konkurrencën e rritur në tregun e automjeteve elektrike. Investitorët parashikojnë që kamioni të ringjallë interesin për Tesla, duke kundërshtuar ndikimin e polemikave online të Musk.

Megjithatë, analistët kanë pikëpamje të kundërta në lidhje me ndikimin e kamionit në të ardhmen e Tesla-s, me disa që mbështesin vendosjen e Cybertruck për t'u rifokusuar në pikat kryesore, ndërsa të tjerë sugjerojnë fokusimin në produktet softuerike për licencimin e prodhuesve të tjerë të automjeteve.

Tesla Cybertruck përfaqëson një largim nga modelet konvencionale të kamionëve, duke sfiduar normat e prodhimit dhe pritshmëritë e klientëve. Ardhja e tij e afërt shënon një ditë të rëndësishme për entuziastët e investuar në suksesin e tij.

 

--------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga The Verge.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.