The upcoming Lucid Gravity was recently sighted undergoing testing in South Korea.

Graviteti i ardhshëm Lucid u pa së fundmi duke iu nënshtruar testimit në Korenë e Jugut.

Në pritje të lansimit të afërt të SUV-së Gravity të Lucid Motors më vonë këtë vit, një prototip i kapur së fundmi që po testohet në Korenë e Jugut ka ngjallur emocione. Të ndara nga përdoruesi 2028Lucid të shtunën, imazhet përshkruajnë prototipin elektrik të stolisur me një mbështjellës të veçantë, duke përshkuar një autostradë pranë qytetit Uiwang. Mbështjellja përmban termin "Gravity" i shfaqur në mënyrë krijuese në madhësi dhe orientime të ndryshme, shoqëruar me mbishkrimin e spikatur "Lucid" në anët dhe pjesën e pasme të SUV.

 

Image

ajo është vetëm e fundit në testimin e Lucid Gravity në rrugët publike, pasi prodhuesi i automjeteve njoftoi se do të fillonte testimin e versioneve të para-prodhimit të SUV-së në rrugët publike prillin e kaluar. Një Gravity Lucid me të njëjtën mbështjellje mund të shihet gjithashtu në një foto në X të premten, siç është postuar nga redaktori i Car and Driver John Voelcker.

Image

Megjithë kufizimin e shitjeve aktualisht në SHBA, Kanada, Evropë dhe Lindjen e Mesme, shikimi i prototipit të fundit të Gravity të Lucid përputhet me ambiciet e zgjerimit të kompanisë. Kjo pason njoftimin e fundit të Lucid për planet për të zgjeruar objektin e saj AMP-1 në Casa Grande, Arizona, duke u përgatitur për prodhimin e Gravity. Krahas uzinës së Arizonës, Lucid operon një strukturë në Qytetin Ekonomik të Mbretit Abdullah (KAEC), Jeddah, Arabia Saudite, ku rreth 800 njësi sedani Air u montuan deri në dhjetor.

Planifikuar për fillimin e prodhimit deri në fund të 2024, Lucid Gravity synon një çmim nën 80,000 dollarë dhe një distancë mbresëlënëse prej rreth 440 miljesh. Aspiratat e ardhshme të Lucid përfshijnë futjen e alternativave më të përballueshme për të konkurruar me Modelin 3 dhe Modelin Y të Tesla-s. Megjithatë, konfigurimi aktual i nivelit fillestar Lucid Air fillon me 77,400 dollarë.

Në 2023, Lucid dështoi në parashikimin e tij të prodhimit, duke ndërtuar 8,428 njësi ajrore dhe duke ofruar 6,001. Pavarësisht kësaj, kompania mbetet optimiste për planet e saj të ardhshme, duke përfshirë lançimin e SUV-ve të Gravity. Veçanërisht, Lucid u përball me sfida në performancën e aksioneve, duke çuar në heqjen e tij nga Indeksi Nasdaq 100 në dhjetor.

 

--------Artikulli i shkëputur nga TESLARATI.

 

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.