Elon Musk Invited by Erdogan to Build Tesla Factory in Türkiye

Elon Musk ftohet nga Erdogan për të ndërtuar fabrikën e Tesla në Turqi

Elon Musk mori një ftesë për të ndërtuar një fabrikë Tesla në Turqi. Presidenti i vendit, Rexhep Tajip Erdogan, është bërë lideri i fundit që ka lobuar kompaninë për të ngritur prodhimin në vendin e tij.

Të hënën, CEO i Tesla Elon Musk u takua me Presidentin e Turqisë Rexhep Tajip Erdogan në Shtëpinë Turke të Nju Jorkut . Të dy kanë zhvilluar tashmë një sërë takimesh në Turqi dhe gjatë forumeve ndërkombëtare më parë. Erdogan ishte në Nju Jork për të marrë pjesë në takimin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku do të flasë të martën.

Sipas zyrës së Presidentit të Turqisë, ai loboi Tesla për të vendosur një fabrikë të prodhimit të makinave në vend . "Presidenti Erdogan i bëri thirrje Teslës që të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Turqi," tha zyra e liderit turk.

Agjencia shtetërore e lajmeve turke Anadolu raportoi se Musk i tha Erdoganit se vendi i tij është "ndër kandidatët më të rëndësishëm". për fabrikën e re.

Përpjekjet lobuese të Erdoganit pasojnë ato të presidentit francez Emmanuel Macron, kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, liderëve politikë indonezianë dhe kryeministrit indian Narendra Modi. Për momentin, Tesla është një nga kompanitë më të dëshirueshme në botë, sepse, pavarësisht gjithçkaje, ajo vazhdon të krijojë mijëra vende pune dhe të mbushë buxhetet e vendeve ku ka objekte prodhimi.

Tesla aktualisht ka gjashtë fabrika. Dy prej tyre ndodhen jashtë Shteteve të Bashkuara: një në Shangai, Kinë dhe e dyta, afër Berlinit, Gjermani. Kompania gjithashtu do të fillojë së shpejti ndërtimin e një fabrike në Meksikë. Pas takimit me Modin, Musk tha se kompania ka plane paraprake për të ndërtuar një fabrikë në Indi.

“Kam besim se Tesla do të jetë në Indi dhe do ta bëjë këtë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ka shumë të ngjarë që në të ardhmen të ketë një marrëdhënie të rëndësishme investimi me Indinë”, tha Musk, pa specifikuar një afat kohor.

 

---------Ky artik është pjesërisht i shkëputur nga Reuters.

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.