The Cybertruck's designer asserts that Tesla's stainless steel pickup isn't just a trial or experiment; rather, it's a bold departure from the norm.

Dizenjuesi i Cybertruck pohon se marrja e çelikut të Teslës nuk është thjesht një provë ose eksperiment; përkundrazi, është një largim i guximshëm nga norma.

Dizajni i guximshëm dhe i mrekullueshëm i Cybertruck nuk është vetëm një shkrepje në errësirë, sipas shefit të projektuesit të Tesla Franz von Holzhausen. Ai beson se është një katalizator për diskutime, duke siguruar që njerëzit të flasin për markën Tesla, pavarësisht nëse e duan apo urrejnë pamjen e saj jokonvencionale.

Gjatë një ngjarjeje në Muzeun e Automobilave Petersen në Los Anxhelos, von Holzhausen theksoi se pavarësisht fillimit rregullimet e çmimeve dhe variacionet e diapazonit nga premtimet fillestare, Cybertruck po tërheq interesin e individëve që nuk e kanë menduar kurrë të kenë një kamion më parë. Ai theksoi potencialin e automjetit si një model me volum të lartë dhe performancën e tij konkurruese në krahasim me homologët tradicionalë, duke larguar dyshimet rreth pritjes së tij në treg.

Pamje këndore dalluese e Cybertruck, e krijuar nga çelik inox për shkak të kufizimeve të materialit në tradicionale metodat e ngutshme, merr frymëzim nga burime të ndryshme si Lamborghini Countach dhe avioni F-117 Stealth Fighter i Lockheed. Von Holzhausen vuri në dukje aftësitë befasuese të automjetit pavarësisht nga pamja e tij jokonvencionale, duke tërhequr një paralele me funksionalitetin mashtrues të avionit F-117.

Ekipi i projektimit të Teslës gjeti gjithashtu frymëzim në nëndetëse ikonë e kthyer në makinë nga filmi i James Bond " Spy Who Loved Me," një automjet tani në pronësi të vetë Elon Musk.

Megjithë disa lemza gjatë ngjarjeve të nisjes së tij, si incidenti famëkeq ku von Holzhausen hodhi një top metalik në xhamat e kamionit, duke rezultuar në një ngjarje të papritur thyerje, ai mbetet një mbrojtës i vendosur i automjetit. Ai vuri në dukje raste kur Cybertruck ka demonstruar prakticitetin e tij, duke ndarë anekdota rreth fëmijëve të tij që shijojnë udhëtimet në shkollë në të dhe përzierje humoristike ku njerëzit e ngatërrojnë atë me Elon Musk gjatë drejtimit të automjetit.

Në thelb, Udhëtimi i Cybertruck nuk ka qenë pa sfida, por von Holzhausen mbetet i palëkundur në besimin e tij se ky dizajn jokonvencional është larg nga një eksperiment - është një lëvizje pioniere që po ripërcakton perceptimet në botën e automobilave.

 

Artikulli është shkëputur nga REUTERS

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.