30% Of New Cars In France Now Plugin Electric Cars!

30% e makinave të reja në Francë tani shtojini makinat elektrike!

Mjetet shtesë vazhdojnë të rriten në Francë, me regjistrimet e automjeteve shtesë të muajit të kaluar që përfunduan në 45,883 njësi, të ndara midis 30,213 BEV (ose 20% e pjesës së tregut të përgjithshëm të automjeteve) dhe 15,670 PHEV (10% pjesë e tregut të automjeteve). E para u rrit me 34% nga viti në vit (vv), ndërsa të dytat u rritën me 35%.

Duke parë fuqitë e mbetura, ndërsa benzina po zvogëlohet ngadalë (34% ndaj këtij shtatori kundrejt. 37% një vit më parë), nafta vazhdon të jetë në rënie të lirë (9% tani kundrejt. 14% një vit më parë) - shitjet e makinave të reja të karburantit të zi mund të mbarojnë në një ose dy vjet në Francë! Dhe të mendosh se Franca kishte 72% të aksioneve të naftës në 2012….

Interesante, me shtojcat me 30% pjesë në shtator dhe benzinën me 34%, nuk do të duhet shumë kohë derisa shtojcat të kalojnë benzinën dhe të bëhen forca kryesore lëvizëse në tregun francez! Ndoshta në nëntor?

Rimëkëmbja e përgjithshme e tregut u ngadalësua disi në shtator, duke rënë nga 24% vjetor në gusht në vetëm 9% në shtator dhe shtojcat vazhdojnë të rriten më shpejt se tregu i përgjithshëm. Në fakt, automjetet plugin arritën 25% të pjesës së tregut (16% BEV) gjatë 9 muajve të parë të vitit.

Në shtator, elektriciteti i pastër tejkaloi edhe një herë PHEV-të – 66% e pjesës së tregut të shtojcave kundrejt. 34% — duke tërhequr pjesën e BEV në 64% kundrejt. 36% PHEV në 2023. Prisni që BEV-të të vazhdojnë të fitojnë terren në krahasim me PHEV-të gjatë pjesës tjetër të vitit.

20 automjetet elektrike më të shitura në Francë — shtator 2023

Pozicioni më i shitur i muajit të kaluar shkoi për Tesla Model Y, falë një numri të madh regjistrimesh prej 5,035. Kjo shifër e vendos crossover-in Tesla në vendin e 5-të në tregun e përgjithshëm të automjeteve, renditja e tij e dytë më e lartë, vetëm pas pozicionit #4 të marsit.

The 20 Best Selling Electric Vehicles in France — September 2023

Pavarësisht se përfundoi në vendin e dytë, Peugeot e-208 ishte një nga pikat kryesore të muajit, duke shënuar një rezultat rekord me 3,924 regjistrime. E-208 ishte 40% e vëllimit të përgjithshëm të 208, i cili fitoi titullin e përgjithshëm më të shitur të shtatorit me të gjitha grupet e fuqisë të kombinuara.

Në vendin e fundit në podium, kemi Dacia Spring (2,514 njësi), e cila e kapërceu konkurrentin e saj të drejtpërdrejtë, Fiat 500e elegant (2,296 njësi). Pritet që pranvera të ketë një tremujor të katërt të fortë, pasi modeli Made-in-China pritet të humbasë aksesin në subvencionin për EV në 2024.

Mercedes-Benz GLC PHEV ishte hibridi më i shitur i shtojcave, duke e mbyllur muajin në vendin e 7-të në tabelën e shtojcave. SUV gjerman shënoi 1040 regjistrime, rezultati më i mirë i tij në pothuajse dy vjet (kur gjenerata e mëparshme e SUV-it të mesëm kishte 1407 regjistrime në dhjetor 2021).

Një tjetër surprizë e muajit ishte performanca e fuqishme e Renault Twingo EV, e cila e mbylli muajin në vendin e 9-të me 968 regjistrime, rezultati i tij më i mirë në më shumë se një vit.

The 20 Best Selling Electric Vehicles in France — September 2023

Në gjysmën e dytë të tabelës, Citroen shënoi dy paraqitje rekord. Citroen e-C4 numër 15 shënoi një rekord prej 596 regjistrimesh, falë ardhjes së një makine të re për modelin e çuditshëm kompakt crossover-hatchback. Vëllai i tij më i madh, madje më i çuditshëm C5 X PHEV station-wagon-crossover-liftback, gjithashtu pati një performancë më të mirë ndonjëherë, duke arritur në 722 regjistrime.

Një model tjetër me një performancë rekord ishte BMW X1 PHEV #13, i cili shënoi 618 regjistrime. Crossover ishte modeli më i shitur nga OEM gjerman. Në 16, kemi MG ZS EV, i cili regjistroi 585 njësi. Ky ishte rezultati më i mirë i crossover-it në dy vjet, duke theksuar kërkesën e fortë të MG. Marka kino-britanike nuk është vetëm MG4 e njohur….

Pak nën 20 më të mirët, ne kemi dy modele të Grupit Volkswagen që arrijnë rezultate rekord, me Skoda Enyaq që ka arritur 454 regjistrime dhe kushëririn e saj elegant, Audi Q4 e-tron, duke marrë 423 regjistrime. Pritet që të dy modelet të përpiqen të arrijnë së shpejti në 20 pozicionet e para, tani që Grupi VW nuk është më i kufizuar në prodhim.

20 automjetet elektrike më të shitura në Francë - janar-shtator 2023

Duke parë renditjen e vitit 2023, pozicioni i parë është zënë tashmë, me Tesla Model Y pothuajse padyshim që përfundon si më i shituri. Nëse do të ndodhë kjo, do të ishte i pari për crossover-in, por trofeu i dytë për Tesla-n (duke fituar më parë titullin në 2021 me Model 3).

The 20 Best Selling Electric Vehicles in France — January–September 2023

Ende në temën e pozicioneve në podium, Peugeot e-208 ishte "Ylli i Muajit", me hatchback-un francez jo vetëm që ia kaloi kushëririt të tij italian, Fiat 500e, për të rifituar pozicionin # 3, por gjithashtu tani rreth 2,000 njësi prapa Pranverës #2 Dacia. Pra, në varësi të asaj se sa pa probleme shkon rritja e prodhimit të modelit të rifreskuar, ne mund të shohim që luani i vogël të arrijë argjendin deri në fund të vitit.

Nuk është njësoj si të fitosh trofeun Best Seller, siç bëri 208 në 2022, por është më mirë se asgjë, apo jo? Përveç kësaj, Tesla Model Y është dëshmuar të jetë i pamposhtur këtë vit. Fat më i mirë në 2024?…

Gjithashtu, në varësi të shpejtësisë së rritjes së prodhimit, Tesla Model 3 i rifreskuar mund të befasojë deri në fund të vitit. Nëse nuk ka lemza, prisni një rritje në dhjetor, e cila mund ta tërheqë sedanin në pozicionin e 4-të në muajin e fundit të vitit.

Disa pozicione më poshtë, Peugeot 3008 PHEV u ngjit me një vend, në vendin e 9-të, i ndjekur nga afër nga Renault Twingo EV, i cili gjithashtu u ngjit me një pozicion, në vendin e 10-të, duke ofruar disa lajme të mira shumë të nevojshme për prodhuesin francez të makinave.

The 20 Best Selling Electric Vehicles in France — January–September 2023

Në gjysmën e dytë të tabelës, kulmi ishte Mercedes-Benz GLC PHEV i ri, duke u ngjitur në tre pozicione, në #13. Me liderin e PHEV, Peugeot 3008 PHEV # 9, duke qenë rreth 1,000 njësi përpara, ne mund të shohim SUV-në e mesme që përpiqet t'i vjedhë trofeun e kategorisë nga crossover-i francez deri në fund të 2023.

Markat e makinave që shesin më shumë automjete elektrike në Francë

Auto Brands Selling the Most Electric Vehicles in France

Duke parë renditjen e markës, Tesla uli epërsinë e saj në krye të podiumit, duke rënë nga 12.9% në gusht ndaj 12-it aktual.8%, pa dyshim e dëmtuar nga rënia e dërgesave të Modelit 3. Sa për Peugeot #2 (12.5%, nga 12%), ajo përfitoi nga përpjekja e fortë e e-208 për të rritur pjesën e saj dhe për të rimarrë pozicionin drejtues nga Tesla. Me vetëm 0.3% duke i ndarë të dyja, shumica e vendimit do të varet nga rritja e prodhimit të Tesla Model 3 të ri dhe Peugeot e-208, respektivisht.

Sa kujtim, kjo mund të jetë një ngjarje historike – asnjë markë tjetër e huaj nuk ka qenë ndonjëherë përpara heronjve vendas në Francë! Nga ana tjetër, nëse Peugeot rimerr pozicionin e liderit, ky do të ishte titulli i tij i tretë radhazi.

Në vendin e fundit në podium, Renault (8.2%, rritje 0.3%) këtë herë kishin arsye për të buzëqeshur. Ai pati rezultate të mira në formacionin e tij BEV. Dreq, edhe Renault Zoe u shfaq në top 20! Nga ana tjetër, marka e saj zbritje value-for-money , Dacia ra pak në shtator (6.6%, nga 6.8% në gusht). Ti fiton disa, ti humb disa….

Duke vërtetuar kohërat përçarëse në të cilat jetojmë, MG e SAIC (5.9%, nga 5.8%) ka fituar më shumë distancë mbi Fiat #6 (5.4%) dhe ka mbajtur pozicionin #6. Duke marrë parasysh fuqinë aktuale të formacionit të MG (bazuar në red hot MG4), ne mund ta shohim atë të sfidojë vendin e katërt të Dacia në dhjetor. MG duhet vetëm të rrisë prodhimin për të përmbushur kërkesën dërrmuese për hatchback-un e saj të mprehtë.

Grupet e automjeteve që shesin automjetet më elektrike në Francë

Auto Groups Selling the Most Electric Vehicles in France

Sa për OEM, Stellantis (28.3%, nga 28.2%) është forca kryesore në këtë treg, duke përfituar nga pikat e forta të Citroen dhe Peugeot. Por me markat e mbetura në konglomerat që po përjetojnë muaj të ngadaltë, OEM shumëkombëshe në thelb mbeti e njëjtë.

E njëjta gjë mund të thuhet në Aleancën Renault–Nissan–Mitsubishi (15.4%, nga 15.3%) Nëse Renault kishte një muaj të mirë, formacioni i mbetur nuk ka vazhduar.

Tesla në vendin e tretë (12.8%) dhe Grupi Volkswagen në vendin e 4-të (11.1%) qëndroi i njëjtë, me konglomeratin gjerman që vuante nga një muaj i ngadaltë nga marka e njëjtë, duke anuluar rezultatet pozitive që vinin nga Skoda, Audi dhe Cupra.

Më në fund, #5 BMW Group (7.2%, nga 7.4%) humbi pjesën, por pasojat nuk ishin aq të mëdha, sepse #6 Hyundai–Kia ishte gjithashtu në rënie, në këtë rast në 6.5%.

 

--------Ky artikull është pjesërisht i shkëputur nga Reuters.

 

 

 

Kthehu në blog

Lini një koment

Ju lutemi vini re, komentet duhet të miratohen përpara se të publikohen.